U Pančevu je 31. januara održan završni Simpozijum projekta „Podizanje kapaciteta za analizu i mere smanjenja dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci u Srbiji” koji je sprovoden zahvaljujući sporazumu koji su potpisale japanska Agencija za međunarodnu saradnju (JICA), Hemijski fakultet u Beogradu, Udruženje za unapređenje životne sredine iz Hjoga i Grad Pančevo.
Osnovni motiv grada Pančeva da se uključi u projekat „Podizanje kapaciteta za analizu i mere smanjenja dugotrajnih organskih zagadjujućih supstanci u Srbiji”, bio je da se utvrdi kvalitet poljoprivrednog zemljišta i bezbednost kultura koje se uzgajaju na toj zemlji, istakao je gradonačelnik Saša Pavlov.
– Poljoprivreda je strateški resurs razvoja Pančeva. Poljoprivreda predstavlja fundament razvoja Pančeva i shodno tome bilo je važno ustanoviti kvalitet poljoprivrednog zemljišta. Mi smo kroz ovaj projekat na 29 lokacija uzeli uzorke i da su te analize pokazale da su vrednosti ispod remedijalnih vrednosti.
Projekat je realizovan u saradnji Grada Pančeva i Hemijskog fakulteta u Beogradu, a pod pokroviteljstvom Japanske agencije za međunarodnu saradnju. Do sada je u mreži srpskih i japanskih istraživača vršeno obučavanje i razmena stručnjaka u ovoj oblasti, a potom i analiza poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Pančeva, odnosno praćenje dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci, tzv. POPs materija.
– Nadam se da je ovo samo prvi korak naše zajedničke saradnje i da ćemo imati priliku da i dalje sarađujemo. Tokom projekta urađena su istraživanja zemljišta i životne sredine i na taj način Pančevo je uzelo učešća u sprovođenju akcionog plana Stokholmske konvencije, kazala je Katarina Banjai članica Gradskog veća.
– Prvi zahtev je bio da se proveri bezbednost poljoprivrednih proizvoda na osnovu monitoringa zemljišta. Provereno je da su ti proizvodi u ovom regionu bezbedni, ocenio je Takeši Nakano sa Univerziteta Osaka.
– Imali smo transfer znanja. Odnosi se na edukaciju i transfer tehnologije. Tu smo bili srećni, Japan kao jedna od najrazvijenijih zmelja sveta, za koju znamo da je vodeća zemlja kada je u pitanju zaštita životne sredine, je uložio energiju, vreme, novac i ljude da dođu u Srbiju i da prenesu svoja iskustva, rekao je prof. dr Ivan Gržetić dekan Hemijskog fakulteta.
Svi učesnici ovog projekta izrazli su nadu da će biti nastavljen i u drugoj fazi uz priključenje novih partnera.