Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije sprovodi projekat pod nazivom „Kaznene karte“.
Projekat „Kaznene karte“ se realizuje u lokalnim samoupravama u kojima su u periodu 2019-2020. godine zabeležene saobraćajne nezgode sa poginulim i povređenim licima u kojima je uticajni faktor bio Vozač pod uticajem alkohola. To znači da je alkohol uticao na nastanak čak 17 odsto saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima, odnosno uticao je na nastanak svake šeste saobraćajne nezgode sa poginulim licima.
Cilj projekta je da se kampanja o podizanju svesti o uticaju alkohola na vozača, realizuje na mestima gde se konzumiraju alkoholna pića kao što su kafići, kafane i restorani. Učesnici će imati mogućnost da besplatno izmere trenutnu količinu alkohola u svom organizmu i dobiju informaciju o kaznenim merama putem „Kaznene karte“ i od promotera. Očekuje se da će ova saznanja uticati na njihovu odluku o načinu prevoza i konzumiranju alkoholnih pića. Aktivnost je sprovedena zajednički u nekoliko ugostiteljskih objekata.
Predrag Živković, član Gradskog veća grada Pančeva zadužen za saobraćaj i komunalnu delatnost, rekao je da je grad Pančevo prepoznao značaj sprovođenja ove aktivnosti i da su se rado odazvali pozivu za zajedničku realizaciju aktivnosti nacionalne Agencije za bezbednost saobraćaja:
– Organizujemo akciju zajedno sa Agencijom za bezbednost saobraćaja. Akcija je posvećena prevenciji korišćenja alkohola za vreme vožnje. Koristi se i simulator koji stvara sliku kako izgleda kada se vozi pod dejstvom alkohola. Sekretarijat će i u buduće učestovati i organizovati akcije koje imaju za cilj podizanja svesti o bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, kaže da se akcija „Kaznene karte” već tri godine sprovodi širom Srbije i ima za cilj da na efektan način ubedi vozače u Srbiji da ni po koju cenu ne upravljaju vozilom dok su pod dejstvom alkohola:
– Na mestima gde se konzumiraju alkoholna pića, a to su kafići, kafane i raznorazni restorani, promoterke prilaze gostima i omogućavaju im da se testiraju i provere koliko trenutno imaju alkohola u krvi. Pre nego što urade alko-test, goste najpre zamolimo da pretpostave koji će biti rezultat testiranja i pitamo ih kolike su kazne za to. Pokazalo se da ljudi vrlo često pretpostavljaju da imaju manje alkohola nego što je to stvarno slučaj, ali i da misle da su kazne manje nego što jesu u realnosti. Kada ih promoterke upoznaju sa visinom kazni koje idu i do 100 ili 120 hiljada dinara uz zabranu upravljanja vozilom u trajanju od osam meseci, vozači se iznenade i dobro zamisle, kaže Milan Ilić.