Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије спроводи пројекат под називом „Казнене карте“.

Пројекат „Казнене карте“ се реализује у локалним самоуправама у којима су у периоду 2019-2020. године забележене саобраћајне незгоде са погинулим и повређеним лицима у којима је утицајни фактор био Возач под утицајем алкохола. То значи да је алкохол утицао на настанак чак 17 одсто саобраћајних незгода са погинулим лицима, односно утицао је на настанак сваке шесте саобраћајне незгоде са погинулим лицима.

Циљ пројекта је да се кампања о подизању свести о утицају алкохола на возача, реализује на местима где се конзумирају алкохолна пића као што су кафићи, кафане и ресторани. Учесници ће имати могућност да бесплатно измере тренутну количину алкохола у свом организму и добију информацију о казненим мерама путем „Казнене карте“ и од промотера. Очекује се да ће ова сазнања утицати на њихову одлуку о начину превоза и конзумирању алкохолних пића. Aктивност je спроведенa заједнички у неколико угоститељских објеката.

Предраг Живковић, члан Градског већа града Панчева задужен за саобраћај и комуналну делатност, рекао је да је град Панчево препознао значај спровођења ове активности и да су се радо одазвaли позиву за заједничку реализацију активности националне Агенције за безбедност саобраћаја:

– Организујемо акцију заједно са Агенцијом за безбедност саобраћаја. Акција је посвећена превенцији коришћења алкохола за време вожње. Kористи се и симулатор који ствара слику како изгледа када се вози под дејством алкохола. Секретаријат ће и у будуће учестовати и организовати акције које имају за циљ подизања свести о безбедности свих учесника у саобраћају.

Милан Илић, саветник директора Агенције за безбедност саобраћаја, каже да се акција „Kазнене карте” већ три године спроводи широм Србије и има за циљ да на ефектан начин убеди возаче у Србији да ни по коју цену не управљају возилом док су под дејством алкохола:

– На местима где се конзумирају алкохолна пића, а то су кафићи, кафане и разноразни ресторани, промотерке прилазе гостима и омогућавају им да се тестирају и провере колико тренутно имају алкохола у крви. Пре него што ураде алко-тест, госте најпре замолимо да претпоставе који ће бити резултат тестирања и питамо их колике су казне за то. Показало се да људи врло често претпостављају да имају мање алкохола него што је то стварно случај, али и да мисле да су казне мање него што јесу у реалности. Kада их промотерке упознају са висином казни које иду и до 100 или 120 хиљада динара уз забрану управљања возилом у трајању од осам месеци, возачи се изненаде и добро замисле, каже Милан Илић.