Међународни дан сећања на Роме страдале у Другом светском рату обележен је полагањем венаца на Меморијалном комплексу „Стратиште“, а свечана церемонија је почела минутом ћутња. Тигран Киш, председник Скупштине града Панчева је положио венац, одајући пошту свим страдалим припадницима ромске заједнице.
„Окупили смо се да обележимо 16. децембар, Међународни дан сећања на страдање Рома у Другом светском рату. На овај датум 1942. године Хајнрих Химлер је издао извршну наредбу о депортацији и ликвидацији свих Рома на територији трећег Рајха. Нажалост, рат у Србији је почео и раније, 6. априла 1941. Сви знамо да је тада на десетине тона бомби пало на престоницу Србије. Убијено је преко 2.500 недужних људи, а у неким градовима бивших република је на немачке тенкове падало цвеће. Већ 13. априла, изашли су спискови Рома, Јевреја и Срба који су лишени свих грађанских права и слобода. Девет дана касније у Панчеву се догодило прво масовно стрељање на територији окупиране земље, тридесет шесторо Панчевки и Панчеваца је стрељано или обешено на Старом православном гробљу. Филм о томе је снимљен камером немачког војника и данас представља једно од најстрашнијих сведочења о Другом светском рату. Већ у јуну формирани су логори у Београду, Панчеву и целом Јужном Банату, а масовне ликвидације организоване су на јесен 1941. године на овом месту, на Стратишту. Као што су прецизно знали кога треба ликвидирати и пре саме окупације, тако су злочинци знали и какав су злочин овде починили, те су у лето 1944. године месецима уништавали материјалне и писане трагове о сведочењу колико је људи овде убијено, историчари кажу, између десет и 12 хиљада“ рекао је Киш присутнима.
Свечану церемонију полагањем венаца, поводом обележаваа Међународниог дан сећања на Роме страдале у Другом светском рату, је предводио Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Венце су положили и председник Одбора Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова као и делегација Националног савета ромске националне мањине на челу са председником Далибором Накићем и представници Музеја жртава геноцида, Меморијалног центра „Старо сајмиште“ и Јеврејске општине Панчева.
„С правом се каже да народи који не познају своју прошлост не разумеју време у коме данас живе. Исто тако, народи који се не сећају и не поштују историју ризикују да се она понови. Ми нисмо ни такав народ, а ни такав град, Панчево памти, Панчево се сећа. Панчево је град у коме данас живи 25 националних заједница, који се вековима поштују, уважавају и воле, а темељ тог богатства различитости чини ромска национална заједница. Град Панчево је увек помагао, сада помаже и помагаће убудуће све оне који негују историју сећања. Свима онима који су овде убијени и свима онима који су пали за нашу данашњу слободу вечно хвала и слава им“ поручио је Тигран Киш.
Венце су положили и многобројни гости Националног савета ромске националне мањине, Неждет Мустафа, заменик Министра за односе међу заједницама у Влади Републике Северне Македоније, представници Сабора Републике Хрватске и Међународне Ромске уније Републике Северне Македоније.