Marija Jević, članica Gradskog veća grada Pančeva zadužena za kulturu i omladinu, posetila je gradske ateljee i u Ulici Vuka Karadžića, sa ciljem da vidi u kojim uslovima pančevački umetnici stvaraju i šta im je neophodno za dalji rad i funkcionisanje:
– Grad Pančevo ima tradiciju da vodi računa o svojim umetnicima. Imali smo 13, sada imamo 10 ateljea. Ja sam danas obišla sve ateljee, razgovarala sam sa umetnicima i interesovali su me problemi sa kojima se susreću i na koji način možemo da unapredimo uslove rada. Za petak smo zakazali sastanak sa slikarima gde ćemo razgovarati šta je dobro, a šta je ono što ih muči. Mi smo otvoreni za saradnju i sasvim sam sigurna da ćemo imati jedan konstruktivni sastanak, kao što je i današnja poseta bila. Većina ateljea je zauzeta. Za sada imamo jedan atelje koji je slobodan, ali ćemo se potruditi da nađemo još nekoliko prostora i da maldim umetnicima omogućimo stvaranje u njima. Važno nam je, takođe, da i umetnici koji su u ateljeima ostanu u tim prostorima, oni su važni za naš grad i želimo da vodimo računa o njima. Trenutno dogovaramo datum kada ćemo obeležavati Dan ateljea, odnosno dan kada će ateljei biti otvoreni za sugrađane.
Emil Sfera, akademski slikar, zadovoljan je ateljeom u kojem boravi već godinama:
– Imamo tu sreću što živimo u gradu koji brine o umetnicima od davnina. Ima više decenija od kad se grad brine o umetničkim ateljeima. Prvi ateljei su deljeni tamo negde 80-ih godina. Ja sam imao tu sreću da dobijem od grada 1999. godine prostor, ovaj atelje gde svakoga dana dolazim, stvaram, ovde pripremam svoje izložbe i radim sa mladim talentima. Ateljei su vrlo važni za nas umetnike i oni imaju istoriju. Izuzetno sam zadovoljan što sam tu i što nam grad izlazi u susret što imamo ovaj prostor. Evo sada smo dobili i nove prozore, što nam puno znači, ta energetska efikasnost, mnogo je toplije i prijatnije.
Ivana Markez, akademska slikarka, objasnila je da je stalan prostor za stvaranje, poput ateljea, dobar za kolege, prijatelje, ali i za sve one koje žele da se upoznaju sa umetnicima:
– Ja sam u ateljeu od 2016. godine i veliko mi je zadovoljstvo da budem u ovako privilegovanom prostoru, s obzirom na to da prostor ima jedan dug istorijat. Velika je olakšica imati jedan stalan prostor u kome stvarate i da osvajate prostor vašim delima. Grad brine o uslovima u kojima mi radimo. Mi redovno plaćamo, da kažem, te svoje kirije, a pošto je grad vlasnik prostora, onda on preuzima svu odgovornost za održavanje zgrade, jer smo mi deo jedne zajednice. Poslednjih godina imamo jako dobru saradnju. Prostori su ušuškani i sređeni. Evo trenutno se sređuju prozori, što je bitno kada se nalazite u potkrovlju, da nema probijanja vetra i ja sam zadovoljna.