Овим правилником ближе се прописују врсте подстицаја за унапређење система креирања и преноса знања кроз развој техничко-технолошких, примењених, развојних и иновативних пројеката у пољопривреди и руралном развоју (у даљем тексту: подстицаји), услови, начин остваривања права на подстицаје, као и максимални износи подстицаја по кориснику и по врсти поједине мере.
Подстицаји обухватају:
˗подстицаје за спровођење техничко-технолошких, примењених, развојних и иновативних пројеката у пољопривреди и руралном развоју.
Право на подстицаје има правно лице уписано у Регистар научноистраживачких организација, истраживачко развојни центар, иновациони центар уписан у Регистар иновационих делатности у складу са законом којим се уређује иновациона делатност, акредитовани факултет, предузетник и правно лице који испуњавају услове за обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди, као и правно лице овлашћено за обуку и усавршавање пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача, у складу са законом који уређује обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди.
Подстицаји се расподељују конкурсом који за сваку календарску годину расписује министарство надлежно за послове пољопривреде.
Остварује се право на коришћење средстава у износу до 20.000.000 динара по кориснику подстицаја.
˗подстицаје који се односе на развој прогнозно-извештајних послова у области заштите биља
Право на подстицаје има предузетник и правно лице који испуњавају услове за обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди, као и правно лице овлашћено за обуку и усавршавање пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача, у складу са законом који уређује обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди и лице које обавља прогнозно-извештајне послове.
Подстицаји се остварује се на основу захтева који се подноси Управи за аграрна плаћања, булевар краља Александра 84, од 1. до 10. фебруара текуће календарске године.
Остварује се право на коришћење средстава: а) средстава у износу од 40.000 динара месечно по једном ангажованом инжењеру, на који се обрачунавају и плаћају припадајући порези и доприноси у складу са законом; б) средстава за покриће трошкова насталих реализацијом пројекта у износу до 8.000 динара по једном ангажованом инжењеру месечно.
˗подстицаје који се односе на развој примењеног пројекта за унапређење квалитета млека у области сточарства.
Право на подстицаје има предузетник и правно лице који испуњавају услове за обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди, као и правно лице овлашћено за обуку и усавршавање пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача, у складу са законом који уређује обављање саветодавних и стручних послова у пољопривреди.
Подстицаји се остварује се на основу захтева који се подноси Управи за аграрна плаћања, булевар краља Александра 84, од 3. до 10. јануара текуће календарске године.
Изузетно у 2020. години, захтев за остваривање права на подстицаје подноси се Управи од 25. маја до 3. јуна 2020. године. У случају да се за подручја на којима се обављају саветодавни послови у пољопривреди у складу са Годишњим програмом не поднесе захтев за остваривање права на подстицаје то се може учинити од 12. до 18. јуна 2020. године.
Остварује се право на коришћење средстава у износу до 5.235 динара за свако регистровано пољопривредно газдинство које остварује премију за млеко.
Више информација можете потражити на: http://uap.gov.rs/pravilnici/mere-ruralnog-razvoja/pravilnik-o-podsticajima-za-unapredjenje-sistema-kreiranja-i-prenosa-znanja-kroz-razvoj-tehnicko-tehnoloskih-primenjenih-razvojnih-i-inovativnih-projekata-u-poljoprivredi-i-ruralnom-razvoju/