Tрибина под називом „Превенција насиља на спортским догађајима“ у организацији панчевачког Тима за превенцију и заштиту деце и ученика од насиља злостављања и занемаривања одржана је у Великој сали Градске управе Града Панчева. Предраг Стојадинов, заменик градоначелника Панчева је поздравио присутне и пожелео им добродошлицу, заједно са Татјаном Божић, координаторком Тима, а предавање на тему превенције насиља на спотрским догађајима су одржали Слободан Битевић, председник Спортског савеза Панчева, светски и европски шампион у каратеу и Данијела Ивановски, директорка ОШ Васа Живковић, као педагог.
„Оно што је, заиста, последњих неколико година присутно, јесте дигитално насиље. Оно представља велику опасност за нашу омладину. Озбиљнији проблем је што овакво насиље касније прерасте у вршњачко насиље, које се манифестује на спортским догађајима. С обрзиром на то да сам био дугогодишњи спортиста, могу да направим јасну границу између спортског жара и агресије. Веома је слично и блиско, стога се и дешава да спортски жар прерасте у насиље. Уз помоћ педагога и тренера, ради се и на самоконтроли која нам омогућава да спортисти буду боље концентрисани, мирни и да остваре бољи спортски резултат. Исто је и са навијачима, јер су спортски објекти места где се навијачи са поносом идентификују са својим спортистима и деле тренутке узбуђења и резултата на терену, без обзира да ли говоримо о појединачним или екипним спортовима. Не смемо да дозволимо да код навијача емоција агресије постане доминантна, јер се ту губи смисао спорта. Град, Панчево, све установе, али и клубови се практично ослањају на ратификацију Конвенције Уједињених нација о правима детета. На тај начин се креирају и мере које се спроводе за превенцију насиља на спортским догађајима. Град Панчево ће наставити, као и до сада да подржава овакве трибине, да улаже у спортску инфраструктуру, клубове и спортисте, али и у младе људе. Млади су основ нашег друштва и спортисти, који израсту у добре и честите људе, показују да и наше друштво има шансу да буде примерено и значајно, како у Европи, тако и у свету. Насиље нема место у спорту, и заједно морамо стварати окружење у којем је важно поштовати друге и славити здрав такмичарски дух“ рекао је Стојадинов пожелевши свим присутним спортистима у сали добро здравље, што мање повреда, добре спортске резултате и пуно фер-плеја.
Татјана Божић, координаторка Тима за превенцију и заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања је објаснила да се Тим, од како је основан пре годину дана, бави различитим трибинама, разговорима и састанцима са суграђанима како би лоцирали проблеме, а превентивним мерама спречили нежељене догађаје у будућности.
Слободан Битевић, председник Спортског савеза Панчева је нагласио важност спорта и његову улогу у развоју појединца и друштва, док је Данијела Ивановски, као педагог говорила о томе да спорт дефинишу правила и која је то границa када навијање прелази у агресивно понашање.
„За мене спорт представља једну од најлепших активности, али и велику привилегију бавити се њим, било да је у питању рекреативни или професионални ниво. Свака врста бављења спортом је изузетно значајна за нас, као друштво. Врло храбро сам са непуних седам година почео да се бавим спортским активностима, не знајући шта представља спорт и шта ће направити од мене, баш у карате клубу у мојој основној школи. Данас сам изузетно задовољан начином на који ме је спорт изградио и захваљујући коме ја могу да пренесем искуство и уделим савет младим људима, како спортистима, тако и навијачима“ истакао је Битевић.
У дискусији која је уследила, учесници трибине, међу којима су поред спортиста, спортских радника, припадника Полицијске управе Панчево, присуствовали и ученици и професори основних и средњих школа разматрани су начини како да се побољша спортска атмосфера и спречи насилно понашање. Закључак је био да је толеранција најважнија, јер управо она омогућава да различите боје и обележја постану симбол спортског духа, а не разлог за сукобе.